סקר בוטני בהר דב, חלק 3 – הר הבתרים

אני ממשיכה עם הסקר בהר דב, לתחנה השלישית שלנו: הר הבתרים. הר הבתרים הוא ההר שלפי המסורת נערכה בו הברית בין הבתרים, בין אברהם לאלהים. כיום יש מסלול טיול נחמד ולא קשה המוביל אל האתר בו – לפי המסורת – נערכה הברית. היום אני מתמקדת במסלול, ואקדיש רשומה נפרדת לאתר עצמו.

אזכיר שהמסלול נמצא בשטח צבאי סגור, ואי אפשר להכנס אליו ללא תיאום – בד"כ רק במסגרת קבוצות מאורגנות. בכל שנה באביב בד"כ יש כמה טיולים מאורגנים לאתר של חברות שונות.

אני מתחילה עם קירות הסלע לצד הכביש, בתחילת המסלול: בסדקי הקירות צמחה צורית יוונית (Sedum laconicum) קטנה ועדינה:

התחלנו ללכת במסלול המסומן – בניגוד לתחנות הקודמות, שבהן פשוט סקרנו כל מה שמצאנו בתא שטח, הפעם הלכנו במסלול ובדקנו מה יש לאורכו. ובהחלט היו מציאות.

בתחילת הדרך מצאנו מקבץ של עצים דקים ונמוכים – מבחינה בוטנית הם בעצם מוגדרים כשיחים, אבל אין להם מראה "שיחני". אלו עצי אוג הבורסקאים, והם פרחו:

מהפירות החמצמצים של אוג הבורסקאים מכינים את תבלין הסומק; בימי המשנה הפיקו מהעלים חומרים חריפים ששימשו לעיבוד עורות בידי בורסקאים (ומכאן שמו), ומן העפצים ייצרו דיו ולכה. הפרחים שלו הם ירוקים וקטנטנים, ולרוב לא שמים לב אליהם – שמחתי שהגענו דווקא אל הפריחה, ויכולתי להתמקד בה:

במסגרת הצמחים הנדירים שמעולם לא שמתי לב אליהם, פגשנו את הארכובית החרמונית (Polygonum cognatum) – צמח קטן ושרוע, עם פרחים זעירים וחבויים בחיק העלים. בתמונה שלפניכם יש צמח בשיא הפריחה… אפשר לראות כמה פרחים בגבעול הימני למטה. ליד הארכובית הזו, אפילו ארכובית שבטבטית הנפוצה נראית מרשימה.

בראש הר דב פגשנו צלע-שור זקופה, ואילו כאן – פגשנו את צלע-שור בואסיה (Bupleurum boissieri). הצמח עדיין ירוק ועמוס ניצנים (יחסית לצלע-השור הזקופה שכבר סימה לפרוח והתייבשה), וגובהו בערך כפול מזה של צלע-השור הזקופה.

צלע-שור בואסיה צומחת מהחרמון בדרום ועד לקווקז בצפון מזרח והבלקן בצפון מערב. היא נקראת ע"ש אדמונד בואסיה, שהוזכר מספר פעמים כבר בבלוג.

כשהגענו לקטע מוצל יותר, פגשנו אספרג. אני מכירה היטב את אספרג החורש שגדל ברוב האזור הים-תיכוני בארץ, אבל כאן זהו אספרג חד (Asparagus acutifolius), מין ים-תיכוני, בארץ הוא לא נפוץ וגדל בחורשות ובין סלעים בצפון הארץ.

הדרך עברה בין שטחים מוצלים וחשופים לסירוגין, ובשטחים הפתוחים פגשנו את השלמון היפואי (Cephalaria joppensis) – מין שנפוץ ברוב הארץ, וכבר כתבתי אודותיו.

השלמון משך חרקים רבים – בסך הכל, אין הרבה פריחה בעונה הזו, אפילו ברום 1100-1200מ'. צילמתי צרעה קטנה על השלמון:

אבל אז חלף מולי פרפר! ולצערי בדיוק באותו שלב נגמרה לי הבטריה של המצלמה, ועד שהצלחתי להתארגן, להחליף, לכוון ולצלם – הוא כבר היה רחוק, והתמונה יצאה לא בפוקוס… אני בכל זאת מעלה אותה, כי זהו פרפר שפגשתי בהזדמנויות מעטות: סנוניתן הורדניים (Iphiclides podalirius) שכתבתי אודותיו לפני שנתיים. פרפר גדול ויפהפה שגם הוא נהנה מצוף השלמון:

פרח נוסף שפרח היה מורכב צהוב עם שם נוראי שאני תמיד שוכחת, וגם הפעם אורי הזכיר לי אותו: כונדרילה סמרנית (Chondrilla juncea). וכאן האות כ' בראש המילה אינה דגושה.

בדקתי את משמעות השם הלטיני – Chondrilla היא שם נוסף לעולש ביוונית, juncea משמעותו דמוי-סמר. מן הסתם הכונדרילה קרובה לעולש, ואולי ראוי היה למצוא לה שם עברי הקרוב לעולש.

ראינו לצד השביל שדה ובו הרבה צמחים ירוקים: התקרבנו לבדוק ומצאנו שדה של שוש קרח (Glycyrrhiza glabra). שוש קרח הוא צמח ששימש להמתקה והיה בשימוש כצמח מרפא במצריים, סין, יוון, רומא, הודו – והוא מוזכר גם במשנה. משורשיו מכינים את הליקוריץ.

משמעות השם הלטיני היא שורש מתוק. ובאמת, עקרנו צמח אחד (שעכשיו הוא מתייבש ויגיע אל העשביה), ניקינו את השורש שלו, חתכנו חתיכות ולעסנו אותו – והוא היה מתוק מאד. הריח היה ליקוריצי, אבל הטעם היה מוזר, דומה יותר לממתיק מלאכותי.

בצד השני של שדה השוש היה עץ, ועליו טיפסה גפן היערות (Vitis vinifera). אני חושבת שהשוש והגפן הם עדות לכך שפעם השדה הזה היה שדה חקלאי.

אחד הצמחים הנפוצים בראשית הקיץ הוא הגזר הקיפח (Daucus carota), וגם כאן פגשנו אותו. ברוב הארץ פריחת הגזר כבר הסתיימה, כאן הוא עדיין בשיאו:

כשצילמתי את הגזר, שמתי לב שמישהו נח לו שם בצל סוכך הפריחה של הגזר: זהו פשפש פרחים ממשפחת התריסיתיים, קרוב של תריסית הפסים – אך יש לו גם נקודות. לתריסית הזו אין שם בעברית, שמה הלטיני: Graphosoma semipunctatum.

הגרניון (Geranium) כבר סיים לפרוח, וכאן רואים כמה יפים הפירות שלו בזמן פיזור הזרעים. כמו עם הגרניון שראיתי בראש הר דב, גם כאן אני לא יודעת מהו מינו של הגרניון הזה, ומניחה שזה אחד המינים הנפוצים כמו גרניון רך או עגול.

מי שעוד סיימה לפרוח והיתה יבשה היא המורית הקלוטה (Smyrnium connatum). זהו צמח לא-נפוץ ממשפחת הסוככיים, עם עלים גדולים שחובקים את הגבעול – דבר שאפשר לראות גם כאשר הצמח יבש:

צמח נוסף עם עלים חובקי גבעול ששמנו לב אליו – ריגש אותנו מאד:

אלו הם העלים של צמח ממשפחת המצליבים ששמו טורית רפה (Turritis laxa). הטורית היא צמח לא נפוץ, על-סף איום, שגדל בצפון הגליל העליון, בגולן ובחרמון. היא כבר סיימה לפרוח, וראינו את הפירות שלה – תלויים על הגבעול, בצורה אופיינית לצמח זה:

ובחזרה לפורחים – אחת היפות בחורש, יערה איטלקית (Lonicera etrusca), בשיא פריחה הסתכלה לכיוון החרמון:

מי שעוד פרח הוא ברזילון ריסני, ממשפחת השפתניים. הברזילון גדל ברוב האזורים ההרריים בארץ, רק שהוא פורח כעת, בקיץ – בעונה בה פחות מטיילים. מקרוב אפשר לראות את השערות הדקות כמו ריסים על הצמח – הם שנתנו לו את שמו.

הרשימה מתארכת, וכמו שהבטחתי בתחילתה, על האתר עצמו ועל האלונים הנהדרים לידו אספר ברשומה אחרת. כשחזרנו למכוניות, הצורית היוונית היתה בשמש וצילמתי אותה שוב. הצורית היוונית היא צמח נדיר בארץ, גדלה בסדקי סלעים בגליל ובחרמון.

את התמונות צילמתי בהר הבתרים, שהוא חלק מרכס הר דב בחרמון; בתאריך 20.6.2021. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.

מליוני תודות לאורי, ירוחם, עפרה, דר, איתי והילה שצרפו אותי ליום המרתק הזה!

מאת: ע נ נ ת

I love nature, and I take pictures of nature - mostly flowers, mostly in Israel - but not exclusively

10 תגובות על ״סקר בוטני בהר דב, חלק 3 – הר הבתרים״

 1. חושבת עננת שרשימותייך כולן מרתקות, מסקרנות, מאירות את חיינו ומזכירות לנו יופי
  ובעקבות הטבע היפה כל כך ומשום רגישותך ואהבתך אלי ולאדם – הצילומים יפהפיים
  מודה לך מאד
  [שמחה גם שמצאת מקום לשמך – עבור הקרדיט]

  אהבתי

  1. תודה
   לחתום בצד התמונה זה משהו שאני עושה מזה שנים, מה שגרם לי להוסיף את סימן המים היה העובדה שמישהו חתך את חתימתי מהתמונה והשתמש בה לצרכיו.

   אהבתי

  1. האספרגוס שאוכלים הוא מין אחר מאותו סוג – Asparagus officinalis שמוצאו מאירופה ואסיה. בעברית החליטו לקרוא לו אספרג (בלי ה"וס"), ויש בארץ כמה מיני בר ועוד כמה פולשים.

   Liked by 1 person

ספרו לי מה חשבתם על הרשימה שלי!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: