נהר המלכים

כשעולים לפארק Kings Canyon, הנוף המרשים והבולט בשטח הוא הקניון של נהר קינגז.נהר קינגז הוא נהר קניוני עמוק. הוא מנקז מי הפשרת שלגים מהרי הסיירה הגבוהים, מרום 4 ק"מ ויותר, והם יורדים מטה לעמק, לרום 100-200 מטרים. 

בעמק "תרבתו" אותו, הכניסו את הנהר לתעלות ומשתמשים בו להשקיית שדות חקלאיים. אבל אנחנו נסענו בהרים, וראינו את הנהר בכל יופיו:

עומקו המירבי של הקניון הוא בערך 1.6 ק"מ, וכמובן – הוא כולל אשדות ומפלי מים רבים לאורכו. 


רובם אמנם קטנים יחסית – אין שם אף מפל מרשים כמו מפל יוסמיטי או שאר המפלים בעמק יוסמיטי.

אבל בהחלט יש מפלים יפים, ואם נוסעים בכביש לאורך נהר קינגז – יש כל כמה זמן נקודות עצירה לתצפית על מפלים מאד יפים:

וליד המפלים היו גם פרחים, וכן – תהיינה עוד רשומות עם פרחים. גם מכאן.

את השם "נהר המלכים" נתן לנהר גבריאל מוראגה, מפקד צבא ספרדי שהגיע למקום בשנת 1806. השם הוא בעקבות "שלושת מלכי ימי קדם" המכונים גם "שלושת המגים" מהאגדות הנוצריות, אלו שהביאו מנחות לישו ביום הולדתו. כן, מוראגה היה נוצרי אדוק. 


באותו זמן חיו באזור שבטי אינדיאנים מקומיים – לפי ההערכות, לאורך הנהר ושלוחותיו חיו בין 15,000 ל-20,000 אנשים, בני שבט יוקוט (Yokut). הם סחרו עם בני הפאיוט, שחיו בעמק אוונס ובאגם מונו.

הם קראו לנהר בשם אחר, אבל השם אבד בנבכי ההיסטוריה. לפי רישומים במפות ישנות, כנראה השם היה קימל-צ'ה או ווימל-צ'ה (Kimmel-che or Wimmel-che). 

הלבנים הראשונים שחקרו את האזור במחצית הראשונה של המאה ה-19, למשל משלחת של ג'ון פרימונט (על שמו יש שלל צמחים קליפורניים, וגם עיר אחת), תארו את העושר המדהים של המקום – הנהר עמוס בדגים ובעופות מים, כל הסביבה מתפוצצת מחיים. 


הם כמובן עשו מה שהאדם הלבן עשה בכל מקום שהוא הגיע אליו: הקימו מסיונים במטרה לנצר את האינדיאנים, והרגו רבים מהם. הביאו בקר למרעה והפכו את השטחים המישוריים לחקלאות, חיפשו זהב באזורים ההרריים, וצדו את בעלי החיים. 


בשנת 1856 נערכה במקום מלחמה בין הלבנים לאינדיאנים, בה נהרגו אינדיאנים רבים. אלו שנותרו בחיים רוכזו ב"שמורה" מדרום לאזור, ושם צאצאיהם חיים עד היום.


בשנים 1890 עד 1926 נכרתו באזור עצים רבים לתעשיה ובנין. בין השאר נכרתה חורשת עצי סקוויה ענקיים שהיתה אחת הגדולות ביותר. 


מי שנחלץ למען הטבע היה ג'ון מיור – אותו אדם שבזכותו הוקם הפארק הלאומי יוסמיטי. ג'ון מיור היה אחד מפעילי שמירת הטבע הראשונים בהיסטוריה. אדם שהבין שחשוב לשמור על הטבע. מיור פעל למען ההכרה בשטח בתור פארק לאומי – הוא הצליח לגרום להקמת הפארק הלאומי סקוויה, בו נמצאת החורשה של גנרל גרנט; והפארק הלאומי הגנרל שרמן, בו נמצא העץ המכונה הגנרל שרמן. 


הוא לא זכה לראות איך ב-1940 השטח הורחב  על מנת לכלול גם את קניון הנהר.


וגם כאן, אני חייבת תודה לג'ון מיור על התובנות שלו, וההכרה בחשיבות הטבע. בזכותו גם אני זכיתי לראות את הנהר הנהדר הזה. 


את התמונות צילמנו, Mamma Quail ואני, בפארק הלאומי Kings Canyon בתאריך 20.5.18. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.


מאת: ע נ נ ת

I love nature, and I take pictures of nature - mostly flowers, mostly in Israel - but not exclusively

8 תגובות על ״נהר המלכים״

ספרו לי מה חשבתם על הרשימה שלי!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: