תן זהוב – Canis aureus

dscn4447

בשבוע שעבר, אחרי מבחן באוניברסיטה, רציתי לחלץ עצמות, לטייל קצת. לא הייתי עם מכונית, מה שקצת הגביל אותי בבחירת היעד – אז בחרתי ללכת אל פארק הירקון, לאזור שבע טחנות ותל גריסה. מסתבר שזו היתה בחירה מוצלחת. 

dscn4426

בתל גריסה החלה פריחת השקדיות, ופשוט כיף להריח אותן. אבל בשיחים, ממש ליד שבע טחנות, פתאום ראיתי תנועה. רוב בעלי החיים שרואים באזור במשך היום הם חתולים, אבל הפעם זה לא היה חתול: 

dscn4434

מהשיחים יצא תן. תן זהוב. 

dscn4428

בארץ אין הרבה בעלי חיים ממשפחת הכלביים – ישנו הזאב, שמתרחק מיישובים; ישנם שועלים – 2 מינים מדבריים ומין אחד שאפשר לפגוש גם בערים, וישנו התן. 

dscn4429

התן הוא בעצם הנפוץ מכל הקבוצה הזו. הוא מסתדר בישובים ומחוץ להם. בפארק הירקון כבר הרבה שנים יש אוכלוסיה נאה של תנים – וכמו שאפשר לראות, טוב להם שם. 

dscn4430

אני עוד זוכרת כשהייתי ילדה, והיינו מבקרים את הסבים שלי בשרון – איך בלילה היינו שומעים את התנים מיללים מתוך הפרדסים. כילדה זה נשמע מפחיד… אבל יצא לי לשמוע אותם שוב לפני כמה שנים, וכיום זה נשמע לי בעיקר נוגה. זה גורם לי לחשוב על אלדו לאופולד והאש הירוקה שכבתה בעיני הזאבה שהרג לפני 100 שנים בערך. 

dscn4432

היום בנו על רוב הפרדסים הללו ועל השטחים ביניהם, ולכן יש לתנים שטח מחיה קטן יותר, והם נדחקים גם לתוך הערים. כמובן שגם זה מתקשר לגישה של לאופולד, הגישה האקוצנטרית. הוא טען שאנחנו צריכים להתייחס גם לזכויות הטבע. כיום, אנחנו מחלקים את האדמה בין בני האדם (כל פיסת אדמה שייכת למישהו או למדינה או גם וגם) – ואף אחד לא מדבר על זכויות הטבע להיות שם. זכותו של ההר להיות הר ירוק עם עצים ופרחים ובעלי חיים. גם על זה לאופולד כתב.

dscn4439

אבל רציתי לספר על התן. התן הוא מהסוג Canis – כמו הזאב והכלבים. הוא קטן יותר מהזאבים, מגיע לגובה 70 ס"מ ולמשקל 12 קילוגרם בערך. 

dscn4441

כמו שאפשר לראות בתמונה הבאה, הזנב שלו די קצר יחסית לאורך הגוף, ומאד שעיר. גם אצל השועלים הזנב שעיר, אבל הוא ארוך יותר ביחס לגוף. 

תן זהוב

התנים הם לרוב חיות ליליות. הם מעדיפים לצאת בלילה, ולחפש טרף שכולל מכרסמים קטנים, עופות וזוחלים. הם יאכלו גם פגרים אם יזדמן להם. הם לא מסתפקים רק בבשר – התנים הם אומניבורים, ואוכלים גם פירות. 

dscn4455

אבל… אני טיילתי בצהרים. מה פתאום תן מטייל באמצע היום? וזהו תן בריא, לא חולה כלבת. 

dscn4457

ובכן, כאן אשם האדם. יש כמה נשמות טובות לב שדואגות לבעלי החיים בפארק. ראיתי אישה שפשוט עברה ושמה לתן חופן מזון חתולים. אז זה לא שמזון חתולים יזיק לו מבחינה בריאותית, אבל העובדה שהתן יודע לחכות למזון במקום מסוים והעובדה שהוא מקשר בני אדם עם המזון הזה – הן לא טובות. 

dscn4450

קודם כל, כמויות המזון מאפשרות ריבוי לא פרופורציונלי של התנים בשטח. בטבע זוג תנים תוחם לו טריטוריה של 1-2 קילומטרים רבועים.  שטחו של פארק הירקון כולו הוא בערך 3.5 קמ"ר – מספיק בעיקרון לשלושה או אולי אפילו ארבעה זוגות. בפועל יש הרבה יותר תנים בשטח. התנים גם לא מפחדים מבני האדם – ויוצאים לחטט בפחים ובחצרות בשכונות מסביב. 

dscn4446

חשוב לזכור שלמרות שהתן נראה דומה לכלב, ומסוגל אפילו לחייך חיוך כלבי (כמו בתמונה מעל) – הוא חיית בר. הוא מהיר יותר, הוא עלול להתקיף ולנשוך. הוא לא מאולף או מבוית כמו הכלבים, ואין לו רצון לציית לאדם. הוא יטרוף את החתול הביתי (שכבר מזמן אבד את היכולת לברוח מהתן) בלי שום נקיפות מצפון. אם הוא רגיל שבני אדם נותנים לו אוכל, הוא עלול להתקיף כאלה שלא רוצים לתת לו.

תן כזה לא ילמד את צאצאיו לצוד, כי למה לצוד אם נותנים לך אוכל במתנה? אנחנו גורמים לשינוי התנהגותי של המין, ולחוסר יכולת של דורות ההמשך לשרוד בעצמם. 

בנוסף, על חיות בר יש הרבה פעמים טפילים ומגע קרוב מדי עלול לגרום לטפילים לעבור גם אלינו. 

בעיה נוספת היא שלא כולם ידאגו לקנות ולהביא לתן מזון חתולים. חלק סתם יתנו לו חתיכת סנדביץ', לפעמים אפילו עוד עטוף בשקית – וזה כבר ממש לא בריא לו. 

וכמובן, הרבה מתושבי העיר לא מבינים את התנים ולא מתפעלים כמוני מצפיה ביצור עדין ומקסים שכזה קרוב לבית. הם מתחילים להתלונן בעיריה – ולה יש פתרון אחד בלבד – שבשפה המכובסת קוראים לו "דילול האוכלוסיה" – כלומר, לוכדים וממיתים חלק מהתנים. 

dscn4454

לסיכום – התנים הם חיות מרתקות. אילו כלבים יפהפיים, ויש עוד המון מה לספר עליהם. חשוב לא להאכיל אותם, לתת להם להשאר יצורי פרא יפהפיים ולצפות בהם ממרחק.

לקריאה נוספת:
 סיבות לא להאכיל חיות בר – מאמר אמריקאי 

 ארבע סיבות לא להאכיל חיות בר – של The Humane Society

 התנים של פארק הירקון ולמה לא להאכיל אותם – מאמר מעניין של אנונימוס. בעיקרון אני לא תומכת במטרות שלהם, אבל לפעמים יש בינינו הסכמה. 

dscn4460

את התמונות צלמתי בפארק הירקון, ב"שבע טחנות", בתאריך 30.1.2017. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא. 

tan

 

 

מאת: ע נ נ ת

I love nature, and I take pictures of nature - mostly flowers, mostly in Israel - but not exclusively

26 תגובות על ״תן זהוב – Canis aureus״

 1. יש עוד סיבה יטובה לא להאכיל אותם התנים ידועים כמפיצים של מחלת הכלבת …ויש תנים אצלי בשכונה רואה אותם הרבה פעמים מסתובבים בפארק בלילה וברור ששומעים אותם כמעט כל לילה מקהלה של יללות באהבה שלגיה

  אהבתי

 2. לצערי את שבוייה בתפיסה רומנטית של תושבי העיר את חיי חיות הבר, התן באזור הכפרי הוא מזיק רציני ביותר, הוא נושך ומחורר א שלוחות הטיפטוף בשדות ובמטעים בכל מקום, לרוב לשם משחק ולא לשם חיפוש מים לשתייה, כמו כן הוא נושא ומעביר את מחלת הכלבת כמו הכלבים המשוטטים הרבים שישנם בכל מקום ,לרוב הם גם פצועים ולאי גרדת למיניה. לצערי בשם הגנה על החי והולך על 4 נפגעים הולכי על 2 במרחב הכפרי כולו. יום טוב ומבחן מוצלח אני מקווה.

  אהבתי

  1. שלום נמרוד. אני לא יודעת לאיזו תפיסה רומנטית אתה מתכוון. אני יודעת שהתן הוא מזיק באזור הכפרי. בגן הבוטני של אוניברסיטת ת"א מרססים את צינורות ההשקייה בספריי פלפל חריף, וזה מונע מהתנים להרוס אותם.
   אני קוראת לאנשים לא להאכיל תנים, בדיוק כדי למנוע בעיות כאלה.

   אהבתי

 3. לדעתי זה מקסים שיש עדיין תנים בארץ ואפילו בפארק הירקון ושזכית לפגוש אחד באור יום. רק חבל שהתנאים שם רחוקים מלהיות אידיאלים…
  התמונות מצוינות.

  אהבתי

 4. אני מעדיפה שהתן ישאר באזורי טבע, בשמורות. הבעיה היא שאנחנו הולכים ו"כובשים" בכל פעם עוד ועוד טבע ולבע"ח לא נותרים שטחי מחיה מתאימים. כמעט בכל לילה מגיעים אלינו תנים ומייללים . גם החזירים באים . (אני ממליצה על החזירים כגננים. הם הופכים לנו את אדמת החצר ביסודיות)
  תמונות נהדרות. תודה.

  אהבתי

  1. כמו שכתב ע.הלל עוד בשנות ה-70: מה יעשו, לאן ילכו, כל ידידינו הקטנים – פשוש, ארנב ועפרוני?
   אז התן אולי לא כל כך קטן, אבל גם שטחי המחיה שלו נעלמים בקצב מפחיד.

   אהבתי

 5. גם אני מעדיפה שבעלי חיים שאינם מבויתים יהיו בטבע אבל אנחנו כובשים עוד ועוד טבע. לעיתים גופים ואירגוני טבע שונים נאלצים להלחם ביוזמות בניה מתרחבות לתוך שטחי הטבע והתוצאה בעלי חיים שאמורים להתרחק מבני אדם מתקרבים קרבה מסוכנת לבני אדם, בישוב שלי (בצפון) פשוט מסוכן לצאת אחרי השעה 9 בערב לחנייה או סתם לגינה כי חזירי בר מסתובבים חופשי כעדר ממש ולא רק בחצרות הבתים גם במרפסות הפתוחות לחצר וכך גם יש לנו להקות של גיריות נמניות ומדי פעם שועלים תנים סמורים ודורבנים כולם מחפשים מזון ומים בחצרות הבתים וכל זה כי אין תכנית וטיפול משולב של ארגוני שמירת הטבע ומשרדי הממשלה תוך הבנה שגם לטבע יש זכויות וערך חשוב לקיומו ובנתיים יזמי הנדל"ן חוגגים על הטבע.
  הצילומים שלך מאד יפים.

  אהבתי

  1. גיריות ונמיות הן יצורים מקסימים בעיני. אני חולמת לפגוש גירית בר בטבע…
   גם דרבנים מרתקים ומדהימים.
   לטבע אין "ערך כספי" ומעט מדי אנשים מכירים בזכותה של המערכת האקולוגית להתקיים, ויותר מזה – בחשיבותה של המערכת האקולוגית, כי בלעדיה אין לנו קיום.

   אהבתי

 6. צילומים נהדרים. ותמיד חשוב להזכיר לא להאכיל את חיות הבר – כמה שמזכירים אנו תמיד רואים את הבעיה הזאת חוזרת.
  אני ממש לא מסכים עם הגישה של לאופולד. חייבת להיות סיבה הגיונית לשמור על הטבע. הרעיון שלעצמים דוממים (כמו ההר) יש דעות וזכויות רק מפריע – גורם לחשוב ששמירה על הטבע היא נחלת אנשים עם הזיות.

  אהבתי

  1. תודה לך
   אני חושבת שהרעיון הוא שגם למערכת האקולוגית (שהיא ההר וכל מה שעליו בדוגמא של לאופולד) יש זכות להתקיים. העניין הוא שאני בהחלט מסכימה עם הגישה הזו. לתן יש זכות קיום בפני עצמו, וגם לרצועית הגליל.
   הגישה שלך היא הגישה האנתרופוצנטרית – מנסים למצוא סיבות הגיוניות (ולרוב זה הופך לסיבות כלכליות) לשמירה או לאי שמירה על הטבע.
   העניין הוא שאם נהרוס את המערכות האקולוגיות – כמו שאנחנו עושים כיום – אז אין לנו עתיד… ואת זה האנושות לא הפנימה עדיין.

   אהבתי

   1. כאמור, הרעיון הוא להתייחס אל כלל המערכת האקולוגית: ההר, הסלעים והאדמה שעליו, הצמחיה שצומחת שם, הפטריות והחד-תאיים בשטח, ובעלי החיים השונים.

    אהבתי

 7. מקסיםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםם!
  את יללת התנים אני זוכרת בילדותי בתל אביב 🙂 איכילוב עדין לא היה וכמובן לא העירייה ומה שמעבר לאבן גבירול. הכל היה שגות של חמציצים ואחרים שבסופם היה בית המטבחיים של תל אביב.
  והתן יפהפה!
  מקווה שהבחינה עברה בהצלחה.

  אהבתי

 8. לא ידעתי שיש שקדיות בפארק הירקון, חשבתי שהן מעדיפות אקלים קריר יותר. חידשת לי

  אהבתי

 9. ראיתי שהתגובה נקלטה, אז אמשיך. נראה מרשים התן, תמונות נהדרות, וכמו שכתבת, אכן נשמע לי
  עדיף לא לעודד אותם לשהות בקרבת בתי מגורים. [וגם לדאוג שיהיו שטחים שלא סמוכים לבתי מגורים…]
  נשמע לי מעניין רעיון תרסיס הפלפל על הצינורות

  אהבתי

  1. תראה. המדינה שלנו – במיוחד אזור מישור החוף – צפופה נורא. צפיפות האוכלוסין הממוצעת במישור החוף היא כ-4000 נפש לקמ"ר. אז כמעט ולא נשאר מקום לבעלי החיים. חלקם נכחדו או בתהליכי הכחדה מתקדמים, וחלקם פשוט למדו לחיות בקרבת האדם – בעיקר עורבים, יונים, עכברים וחולדות, חתולים – וכן. גם שועלים ותנים, אם כי פחות.
   אני לא חושבת שצריך להשמיד אותם, או לגרש אותם. אני חושבת שצריך ללמוד לחיות יחד איתם. אז תרסיס פלפל חריף על צינורות, למשל, נשמע לי רעיון מצוין – לא פוגע בסביבה, ומונע מבעלי החיים לפגוע בדברים שלנו.

   אהבתי

ספרו לי מה חשבתם על הרשימה שלי!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: